23 lipca 2015

Historia mody cz. I - Reformy i Worth


Źródło
Każdy wie, co w trawie piszczy, ale nie wszyscy wiedzą od czego się zaczęło - na przykład ja. Z tego powodu przygotowałam dla nas małą lekcję historii od przełomu XIX i XX wieku aż do współczesnych trendów. Dzisiaj typowe zapoznanie z przemianami, od czego i kogo się zaczęło. Mam nadzieję, że wam się spodoba :)
Moda postrzegana jako tworzenie przez zawodowych projektantów narodziła się w połowie XIX wieku,  w czasach Lebensreform - reformy życia. Ruch, powstały w Niemczech, obejmował różne zjawiska tj. abstynencja, wegetarianizm, czy medycyna naturalna, a także reforma ubioru. Motywy reformy ubioru nie miały nic wspólnego z modą - ludzie chcieli się pozbyć kosztownych i niewygodnych strojów, głównie damskich i zastąpić je odzieżą praktyczną i wygodną. Oczywiście, ruch miał godnego przeciwnika. Był nim Charles Worth. Angielski projektant, zamieszkały od 1846 r. w Paryżu. Po przybyciu do francuskiej stolicy i praktyce w domu mody Gagelin, otworzył swój własny - Worth et Bobergh i natychmiast odniósł sukces. Worth był pod każdym względem prekursorem - wprowadził system sprzedaży wykrojów zagranicznym wykonawcom, a na wszystkich strojach kazał naszywać autorskie logo. Oprócz tego wprowadził nowe praktyki reklamowe - pokazy mody z udziałem modelek, w miejsce krynoliny wprowadził turniurę, co przyczyniło się do zmodyfikowania sylwetki kobiety. Uważany jest za ojca haute couture. Jego kreacje są uosobieniem ideału mody wiktoriańskiej, która wróci do nas w latach 70. XX wieku, w postaci "Lolity".Projekty Charles'a

Źródło 1Źródło 2

Źródło


Źródło


Krynolina
Źródło


Turniura
Źródło 1Źródło 2


Gorset stał się symbolem kobiecego zniewolenia - atakowano go z każdej strony - politycznej, estetycznej, a przede wszystkim medycznej. Wielką rolę odegrali artyści, którzy "przy okazji" stworzyli nowy typ kobiecej sylwetki odzianej w proste, ale wyrafinowane kreacje. Pierwowzorem owego stroju był wymyślony przez Elisabeth Smith Miller, a zrealizowany przez Amelię Bloomer kostium pozbawiony gorsetu, składający się z sięgającego kolan kaftana i związanych w kostkach pantalonów. Wywołał on wielkie zainteresowanie wśród ludzi, ale został wykpiony. Pod koniec XIX wieku powstał niemiecki Związek dla Ulepszenia Kobiecej Odzieży a w 1899 roku w Berlinie zorganizowano wystawę modeli wzorcowych. Praktyczne wnioski z tych rozważań wyciągnęła Anna Muthesius, projektując tzw. strój reformowany. w stosunku do projektów Wortha, dzieło Anny było prawdziwą rewolucją.


Źródło


Strój kąpielowy, Źródło
Strój jeździecki, Źródło
9 komentarzy:

 1. zawsze chciałam dokładniej poznać historię mody, ale sama nie miałam dość zapału by coś o tym poczytać :D teraz dzięki Twojej serii będę mogła się coś ciekawego dowiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. podziwiam kobiety, które nosiły te suknie
  fajny pomysł na post. pozdrawiam ♥

  nowy post -> KLIK

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie przybliżenie mody może nas wiele nauczyć! Jednak ubrania z tamtych czasów były strasznie niewygodne jak widać ;/

  Nowy Post!- Klik!

  OdpowiedzUsuń
 4. cudownie, wspaniały wpis!!

  z pozdrowieniami,
  Ola
  FASHIONDOLL.PL

  OdpowiedzUsuń
 5. na pewno ciężko było funkcjonować w takich sukniach :o

  mogłabyś poklikać w moim nowym poście? :*
  http://czillen.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Zawsze ciekawiło mnie jak one w tym chodzą .

  Ciekawy post będę zaglądać częściej
  poklikasz u mniee w linki będę wdzięczna w tym poście - Mój blog

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawy post, fajne zdjęcia.
  U mnie n/n
  Mój blog :)

  OdpowiedzUsuń
 8. swietna notka , musialas bardzo sie wysilic i wlozyc w to mnostwo serca<3
  ja dopiero zaczynam ,wspolna obserwacja? dziekuje za kazda pomoc w postaci obserwowania , komentowania i oczywiście przeczytania:)))
  plaguee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Genialny post !
  Czekam na kolejne :)
  www.jlw-lifestyle.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń